Jak przetrwać w domu z przedszkolakiem? - współregulacja

Dużo słyszymy ostatnio o tym, że czas społecznej izolacji to świetna okazja do zacieśniania rodzinnych więzi. Gdy wsłuchamy się jednak w głos samych rodziców, zamkniętych w domu z jednym, dwójką, trójką... dzieci, na często małej przestrzeni, usłyszymy o rozdrażnieniu, zmęczeniu, dużej reaktywności i wybuchach złości.

Rodzice w dużym napięciu starają się zadbać o komfort dzieci, o ich naukę, emocje, zdrowie z nadzieją, że kolejny atak złego nastroju się nie pojawi, że jak zrobią więcej, będą bardziej aktywni, przewidujący, to wybuchy złości, problemy w porozumieniu, trudności we współpracy znikną. Bywa zgoła inaczej. 

O czym zapominamy?

🔵zarażanie emocjami - napięcie emocjonalne rodziców (lęk, niepokój, niepewność, rozdrażnienie, zniecierpliwienie) udzielają się dziecku na zasadzie mózgowego Wi-Fi.

🔵Dzieci rzadko wyrażają napięcie słowami, chętnie natomiast krzyczą o wszystko, protestują, żądają, dyskutują, biegają, skaczą, złoszczą się, frustrują, kłócą się i biją.

🔵Tłumaczenie w takiej sytuacji nie pomaga. Trudno dotrzeć do dziecka słowami, bo pobudzenie pochodzi z niższych partii mózgu, które chwilowo nie komunikują się z partiami wyższymi (czasem rozwojowo nie jest to możliwe, czasem połączenie zostało odcięte przez silny strumień emocji).
Co może pomóc?

🔵WSPÓŁREGULACJA - strategia polegająca na zarządzaniu emocjami dziecka poprzez redukcję własnego pobudzenia oraz przekazywanie uspokajających (głównie niewerbalnych) sygnałów.

Co zrobić, kiedy dziecko walczy o wszystko, nic mu się nie podoba, a między wami ciągle iskrzy?

🔵Odłóż wszystkie trzeba/powinno/musi na bok i daj sobie chwilę na zebranie myśli.

🔵Odpowiedz sobie na pytanie, czy to o co toczycie walki to kwestie życia i zdrowia?

🔵Zapytaj siebie, czy zachowanie dziecka byłoby dla ciebie łatwiejsze gdybyś mógł/mogła - odpocząć, wyspać się, porozmawiać z kimś, podzielić się opieką, dostać zrozumienie od partnera, być docenionym, wyjść na spacer itp.- może tego Ci potrzeba (nawet jeśli nie dostaniesz tego czego potrzebujesz w tej chwili, to świadomość tego, że emocje pochodzą spoza relacji z dzieckiem obniża napięcie w relacji z nim).

🔵Usiądź poniżej linii oczu dziecka, najlepiej na podłodze, popatrz na niego z ciekawością jego myśli i emocji, daj mu to czego potrzebuje w tej chwili, przemawiaj łagodnym głosem, rozluźnij mięśnie (także te, które marszczą czoło) i zapytaj najczulej jak potrafisz "czego potrzebujesz robaczku?" - pewnie nic Ci nie odpowie, może popatrzy zdziwione, ale na pewno odbierze Twój komunikat z poziomu mózgowego Wi-Fi i komunikacji niewerbalnej.

Powtarzaj tą strategię, za każdym razem kiedy masz ochotę... no wiesz co 😜.
Polecam, 

Aleksandra Świdzikowska

Komentarze

  1. 35 yr old Web Developer II Isahella Brumhead, hailing from Swift Current enjoys watching movies like "Truman Show, The" and Shopping. Took a trip to Historic City of Ayutthaya and drives a Ferrari 250 SWB Berlinetta. Oficjalna strona

    OdpowiedzUsuń
  2. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz